W dniu 19 maja 2013 roku w Warszawie odbył się koncert zorganizowany przez Fundację „Latająca Akademia Elżbiety Małanicz-Onoszko”. Miejscem tego ciekawego wydarzenia był budynek dawnego Banku Rolnego, przy ul. Nowogrodzkiej 50/54, jednego z najcenniejszych przykładów polskiej architektury lat 20. W jednej z dawnych sal operacyjnych banku mieści się aktualnie Salon Instrumentów Muzycznych „Maestro” firmy Silesia Music Center będącej przedstawicielem w Polsce firm Fazioli i Kawai, producentów wybitnych fortepianów.

Wybór miejsca koncertu był zatem nieprzypadkowy, lokal dysponuje doskonałą akustyką, która jeszcze zyskuje przy wypełnieniu sali publicznością oraz wybitnym fortepianem Fazioli, na którym grali uczestnicy ostatniego Konkursu Chopinowskiego.

Występy rozpoczęła nasza podopieczna – Paulina Chodkowska, która pod skrzydłami Fundacji rozwija swoją pasję – wokalistykę. Paulina przejmująco wykonała piosenkę z repertuaru De Mono „Razem oswoić Świat”.

Koncert objął swoim patronatem prof. Edward Wolanin, przewodniczący Rady Artystycznej Fundacji i on rozpoczął występy pianistów. Kolejnymi wykonawcami byli jego uczniowie z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego:

– Wonjoo Baek – F. List parafraza nt. walca z opery „Faust” Gounoda
– Sabina Bury – C. Debussy „Wyspa radości”
– Karina Górka – F. Poulenc „Melancholia” i Etiuda N. Kapustina
– Aleksandra Iwanow i Anna Sands w utworze M. Ravela „Moja matka gęś” – duet na 4 ręce
– Jakub Tuszyński – M. Musorgski „Obrazki z wystawy”

…”Szczególnie zachwyciło mnie brawurowe wykonanie parafrazy na temat walca z opery” Faust” Gounoda Wonjoo Baek, japonki studiującej w Polsce”……to tylko jedna z opinii jakie usłyszeliśmy po zakończeniu koncertu.

…. „ najlepsze były pełne ekspresji i dynamiki „Obrazki z wystawy” w wykonaniu Jakuba Tuszyńskiego, on na pewno czuje te muzykę”…..

Wszyscy wykonawcy to ludzie bardzo młodzi, rozpoczynający swoją życiową przygodę ze sztuką. Wypadli świetnie, za co też zebrali gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności. Dziękujemy im za to i czekamy na więcej.

Miejsce zostało sprawdzone i wypadło świetnie, organizacja również, myślimy o kolejnych wydarzeniach muzycznych, które chcemy organizować.

Do zobaczenia jesienią.

Program:

1. Powitanie przez Prezesa Fundacji Piotra Lechowskiego i Prezesa Salonu Muzycznego

2. Paulina Chodkowska, Karina Górka (akompaniament)
– A. Krzywy Razem oswoić świat

3. Edward Wolanin
– J.S. Bach Koncert włoski
– F. Chopin Ballada As-dur op.47

4. Wonjoo Baek – F. List Parafraza z walca z opery „Faust” Gounoda

5. Sabina Bury – C. Debussy Wyspa radości

6. Karina Górka
– F. Poulenc Melancholia
– N. Kapustin Etiuda

7. – Aleksandra Iwanow, Anna Sands – duet fortepianowy
– M. Ravel Suita Moja matka gęś

8. Jakub Tuszyński – M. Musorgski Obrazki z wystawy

Koncert poprowadził Tadeusz Deszkiewicz